Login/Register   My Brackets   About   Instructions/FAQ   Find a Tournament   Contact
BracketMaker.com Logo  

  Predict It! dot Print dot Prediction Leaderboard

2017 Anime Bracket

Organization: Anime Bowl/Tom-foolery

(Click on the links in the bracket for more details.)

First Round
Second Round
Regional Semi-finals
Regional Semi-finals
Second Round
First Round
 
 (1)Rei Ayanami (Evangelion)
Gm 1: 3/16/17 12pm
at: EVA
(16)[Ryuk (Death Note)]/Mamimi Samejima (FLCL)
 
 (1)Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya)
Gm 17: 3/16/17 3pm
at: HARUHI
(16)Chi Chi (Dragon Ball)/[Meowth (Pokemon)]
 
 
 Rei Ayanami (Evangelion)
Gm 33: 3/18/17 12pm
at: EVA
Meiling Li (Cardcaptor Sakura)
 
 Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya)
Gm 41: 3/18/17 3pm
at: HARUHI
Haruka Tenoh (Sailor Moon)
 
 Rei Ayanami (Evangelion)
Gm 49: 3/23/17 6pm
at: EVA
Rem (Re:Zero)
 
 
 Haruhi Suzumiya (Haruhi Suzumiya)
Gm 53: 3/24/17 6pm
at: HARUHI
Priscilla Barielle (Re:Zero)
 
 
 (8)Meiling Li (Cardcaptor Sakura)
Gm 2: 3/16/17 12pm
at: EVA
(9)Kuroneko (Oreimo)
 
 (8)Mine (Akame ga Kill)
Gm 18: 3/16/17 3pm
at: HARUHI
(9)Haruka Tenoh (Sailor Moon)
 
 
 
 (5)Ryoko Asakura (Haruhi Suzumiya)
Gm 3: 3/16/17 12pm
at: EVA
(12)Ryoko Naruse (Shangri-La)
 
 (5)Hinata Hyuga (Naruto)
Gm 19: 3/16/17 3pm
at: HARUHI
(12)Priscilla Barielle (Re:Zero)
 
 
 Ryoko Naruse (Shangri-La)
Gm 34: 3/18/17 12pm
at: EVA
Rem (Re:Zero)
 
 Priscilla Barielle (Re:Zero)
Gm 42: 3/18/17 3pm
at: HARUHI
Mio Akiyama (K-ON!)
 
 
 (4)Loly Aivirrne (Bleach)
Gm 4: 3/16/17 12pm
at: EVA
(13)Rem (Re:Zero)
 
 (4)Yoruichi Shihouin (Bleach)
Gm 20: 3/16/17 3pm
at: HARUHI
(13)Mio Akiyama (K-ON!)
 
 
 Rem (Re:Zero)
Gm 57: 3/26/17 3pm
at: EVA
Leafa (Sword Art Online)
 
Regional Finals
 Priscilla Barielle (Re:Zero)
Gm 59: 3/26/17 3pm
at: HARUHI
Karin Ishida (Shangri-La)
 
 
 
 (6)Leafa (Sword Art Online)
Gm 5: 3/17/17 12pm
at: EVA
(11)Tsuruya-san (Haruhi Suzumiya)
 
 (6)Orihime Inoue (Bleach)
Gm 21: 3/17/17 3pm
at: HARUHI
(11)Karin Ishida (Shangri-La)
 
 
 Leafa (Sword Art Online)
Gm 35: 3/19/17 12pm
at: EVA
May Chang (FMA: Brotherhood)
 
 Karin Ishida (Shangri-La)
Gm 43: 3/19/17 3pm
at: HARUHI
Ryoko Hakubi (Tenchi Muyo!)
 
 Leafa (Sword Art Online)
Gm 50: 3/23/17 6pm
at: EVA
Siesta (The Familiar of Zero)
 
 
 Karin Ishida (Shangri-La)
Gm 54: 3/24/17 6pm
at: HARUHI
Tomoyo Daidouji (Cardcaptor Sakura)
 
 
 (3)May Chang (FMA: Brotherhood)
Gm 6: 3/17/17 12pm
at: EVA
(14)Anri Sonohara (Durarara!!)
 
 (3)Ryoko Hakubi (Tenchi Muyo!)
Gm 22: 3/17/17 3pm
at: HARUHI
(14)Roy Mustang (Fullmetal Alchemist)
 
 
 
 (7)Siesta (The Familiar of Zero)
Gm 7: 3/17/17 12pm
at: EVA
(10)Nonon Jakuzure (Kill la Kill)
 
 (7)Tomoyo Daidouji (Cardcaptor Sakura)
Gm 23: 3/17/17 3pm
at: HARUHI
(10)Izumo Kamiki (Blue Exorcist)
 
 
 Siesta (The Familiar of Zero)
Gm 36: 3/19/17 12pm
at: EVA
Soi Fon (Bleach)
 
 Tomoyo Daidouji (Cardcaptor Sakura)
Gm 44: 3/19/17 3pm
at: HARUHI
Sango (InuYasha)
 
 
 (2)Soi Fon (Bleach)
Gm 8: 3/17/17 12pm
at: EVA
(15)Hiyori Moritani (Kotoura-san)
 
 (2)Sango (InuYasha)
Gm 24: 3/17/17 3pm
at: HARUHI
(15)Honoka Sakurai (Suzuka)
 
 
Final Four
 Rem (Re:Zero)
Gm 61: 4/1/17 6pm
at: FINAL FOUR
Kurapika (Hunter x Hunter)
 
9th Annual Anime Bracket Championship
 Kurapika (Hunter x Hunter)
Gm 63: 4/3/17 6pm
at: CHAMPIONSHIP
Kuniko Hojo (Shangri-La)
 
Final Four
 Priscilla Barielle (Re:Zero)
Gm 62: 4/1/17 6pm
at: FINAL FOUR
Kuniko Hojo (Shangri-La)
 
 
 
 (1)Kurapika (Hunter x Hunter)
Gm 9: 3/16/17 3pm
at: BOYS
(16)[Abel Nightroad (Trinity Blood)]/Banagher (Gundam)
 
 (1)Asuka Langley Soryu (Evangelion)
Gm 25: 3/16/17 12pm
at: MAIN
(16)Mira Yurizaki (Dimension W)/[Hatchin (M&H)]
 
 
 Kurapika (Hunter x Hunter)
Gm 37: 3/18/17 3pm
at: BOYS
Tony Tony Chopper (One Piece)
 
 Asuka Langley Soryu (Evangelion)
Gm 45: 3/18/17 12pm
at: MAIN
Kagome Higurashi (InuYasha)
 
 Kurapika (Hunter x Hunter)
Gm 51: 3/24/17 6pm
at: BOYS
Kenpachi Zaraki (Bleach)
 
 
 Asuka Langley Soryu (Evangelion)
Gm 55: 3/23/17 6pm
at: MAIN
Kuniko Hojo (Shangri-La)
 
 
 (8)Tony Tony Chopper (One Piece)
Gm 10: 3/16/17 3pm
at: BOYS
(9)Kamina (Gurren Lagann)
 
 (8)Kagome Higurashi (InuYasha)
Gm 26: 3/16/17 12pm
at: MAIN
(9)Madoka Kaname (Madoka Magica)
 
 
 
 (5)Kenpachi Zaraki (Bleach)
Gm 11: 3/16/17 3pm
at: BOYS
(12)Austria (Hetalia)
 
 (5)Kuniko Hojo (Shangri-La)
Gm 27: 3/16/17 12pm
at: MAIN
(12)Duck (Princess Tutu)
 
 
 Kenpachi Zaraki (Bleach)
Gm 38: 3/18/17 3pm
at: BOYS
Jet Black (Cowboy Bebop)
 
 Kuniko Hojo (Shangri-La)
Gm 46: 3/18/17 12pm
at: MAIN
Ryuko Matoi (Kill la Kill)
 
 
 (4)Jet Black (Cowboy Bebop)
Gm 12: 3/16/17 3pm
at: BOYS
(13)Saitama (One-Punch Man)
 
 (4)Ryuko Matoi (Kill la Kill)
Gm 28: 3/16/17 12pm
at: MAIN
(13)Jonathan Joestar (Jojo's Bizarre Adventure)
 
 
 Kurapika (Hunter x Hunter)
Gm 58: 3/26/17 3pm
at: BOYS
Leorio Paradinight (Hunter x Hunter)
 
Regional Finals
 Kuniko Hojo (Shangri-La)
Gm 60: 3/26/17 3pm
at: MAIN
Homura Akemi (Madoka Magica)
 
 
 
 (6)Ira Gamagoori (Kill la Kill)
Gm 13: 3/17/17 3pm
at: BOYS
(11)Leorio Paradinight (Hunter x Hunter)
 
 (6)Kaname Chidori (Full Metal Panic)
Gm 29: 3/17/17 12pm
at: MAIN
(11)Rukia Kuchiki (Bleach)
 
 
 Leorio Paradinight (Hunter x Hunter)
Gm 39: 3/19/17 3pm
at: BOYS
China (Hetalia)
 
 Rukia Kuchiki (Bleach)
Gm 47: 3/19/17 12pm
at: MAIN
Satsuki Kiryuin (Kill la Kill)
 
 Leorio Paradinight (Hunter x Hunter)
Gm 52: 3/24/17 6pm
at: BOYS
Syaoran Li (Cardcaptor Sakura)
 
 
 Satsuki Kiryuin (Kill la Kill)
Gm 56: 3/23/17 6pm
at: MAIN
Homura Akemi (Madoka Magica)
 
 
 (3)China (Hetalia)
Gm 14: 3/17/17 3pm
at: BOYS
(14)Biscuit Griffon (Gundam: IBO)
 
 (3)Satsuki Kiryuin (Kill la Kill)
Gm 30: 3/17/17 12pm
at: MAIN
(14)Yukino Miyazawa (Kare Kano)
 
 
 
 (7)Sosuke Aizen (Bleach)
Gm 15: 3/17/17 3pm
at: BOYS
(10)Syaoran Li (Cardcaptor Sakura)
 
 (7)Allison Whittington (Allison & Lillia)
Gm 31: 3/17/17 12pm
at: MAIN
(10)Kyon (Haruhi Suzumiya)
 
 
 Syaoran Li (Cardcaptor Sakura)
Gm 40: 3/19/17 3pm
at: BOYS
Armin Arlert (Attack on Titan)
 
 Allison Whittington (Allison & Lillia)
Gm 48: 3/19/17 12pm
at: MAIN
Homura Akemi (Madoka Magica)
 
 
 (2)Armin Arlert (Attack on Titan)
Gm 16: 3/17/17 3pm
at: BOYS
(15)Mugen (Samurai Champloo)
 
 (2)Homura Akemi (Madoka Magica)
Gm 32: 3/17/17 12pm
at: MAIN
(15)Shinichi Izumi (Parasyte)
 
 

 


Copyright © 1999-2021 www.BracketMaker.com BracketMaker.com. All rights reserved. Privacy Policy